Az óceánokban és tengerekben található műanyag rendkívül veszélyes az állatokra. A World Economic Forum kutatása szerint legalább 150 millió tonna műanyag hulladék szennyezi az óceánokat. Ez a szám pedig évente 8 millió tonnával nő. A szemét nagy részét ráadásul nem lebomló műanyag alkotja. A szemét egy része pedig már beépült a táplálékláncba is.

A hazai helyzet műanyagszennyezés terén ugyan más léptékű, viszont egyáltalán nem lebecsülendő. Magyarországi élő vizeinket is súlyosan érinti a határokon átívelő környezetszennyezés. Ukrajnából és Romániából is minden évben rengeteg szemét érkezik hozzánk. Ennek egy része, ha nem állítják meg, a Duna közvetítésével eljut a Fekete-tengerig.

Az árterekben lerakódott hulladék összegyűjtésével nagy eredményeket érhetünk el. A Tisza takarításával foglalkozó PET Kupa pont ezt a célt szolgálja. 2019-ben már a 7. megrendezésre került kupának köszönhetően látványosan tűnnek el a szemét-szigetek. 69 tonna szennyező anyagot távolítottak el, ami 676 800 darab pet palack súlyának felel meg. A sikerek ellenére is a mikro műanyagok és az üledékbe rakódott részecskék jelenléte továbbra is aggasztó. Mérések szerint a Tiszában tizenötször annyi mikroműanyag található az Ukrajnához közeli szakaszon, mint Bécsnél a Dunában.

A szennyezett területek számon tartása sem egyszerű feladat, ezért a PET Kupa csapata a modern technikához fordult segítségül. Az ingyenesen letölthető TrashOut nevű applikációt ajánlják a szemétvadászoknak.

 

Az okostelefonos alkalmazással lefotózhatjuk a felfedezett hulladék kupacot, megjelölhetjük a hulladék lelőhelyét, annak méretét, regisztrálhatjuk, hogy milyen jellegű hulladékról van szó, és bejelentést tehetünk. Példamutató felhasználóként magunk is megtisztíthatjuk a területet, az app segítséget nyújt az akció szervezéséhez és tudatja a közösséggel, ha sikerrel jártunk.” /petkupa.hu

Létezik tehát összefogás és a reménytelennek tűnő helyzet is orvosolható. Lehet, hogy az általunk összegyűjtött egyetlen zsák szemét egy cseppnek tűnik a tengerben, viszont nagyon is elképzelhető, hogy azzal az egy zsákkal több állat életét mentjük meg.

Mi pedig igyekszünk a lehető legtöbb embert meggyőzni arról, hogy ahol csak lehetséges váltsa ki a műanyag eszközeit bambuszból, vagy fémből készült használati tárgyakra. 🙂