A KORONAVÍRUS TERMÉSZETRE GYAKOROLT HATÁSAI


A 2020-ban világjárvánnyá vált Koronavírus, más néven Covid-19 egyszerre egészségügyi és gazdasági problémák sokaságát indította útnak. Mostanra már nem csak Kínában, ha nem a világ többi részén is leálltak vagy korlátozottan termelnek a gyárak, üzemek. A GDP visszaesése mellett azonban törvényszerűen más, számunkra mégis kedvező adatokkal is kell számolnunk.
Mivel nem működtetik a szennyező gyárakat, ezért azokból nem is kerül a természetbe mérgező anyag. A repülőgép és autóforgalom korlátozása is drasztikusan észrevehető változásokat indított
el. Mérhetően, sőt jól láthatóan csökkent a károsanyag kibocsátás.

Az IQAir Air Visual 2019-es jelentése szerint India huszonegy városa szerepel a világ harminc legszennyezettebbje között. India északi részén a légszennyezés miatt sokan most látták először a tőlük 100-200 kilométerre fekvő Himalája csúcsait.

„Majd 30 éve most látom először tisztán a Himaláját, köszönhetően a lezárásoknak a légszennyezés csökkent.” írta Manjit Kang, Punjab-i lakos.

Az elnéptelenedett utak és közterek a földrengés kutatóknak kifejezetten kedveznek. Sok műszer most először képes detektálni kisebb szeizmikus mozgásokat nagyvárosi környezetben. Az elsők között erre a jelenségre Thomas Lecocq hívta föl a figyelmet Brüsszelben. Elmondása szerint „alapvetően használhatatlan” a brüsszeli szeizmikus mérőállomás. Az ilyen észlelő berendezések tipikusan nagyvárosoktól távol helyezkednek el, mert minél kevesebb az emberek keltette zaj, annál könnyebb érzékelni a mérsékeltebb földtani eseményeket. A bevezetett korlátozások következtében viszont az eddig hasznavehetetlennek titulált városi állomások mégis el kezdtek
emberi tevékenységtől független jeleket fogni.


Paula Koelemeijer nyugat londoni mérőállomásán is szembetűnő a város lecsendesedése, miután bejelentették az iskolák bezárását és az állami korlátozást. Koelemeijer március 31-én posztolta twitteren grafikonját és ez másokat is arra sarkallt, hogy vizsgálják a jelenséget. Párizs, Zürich, Los Angeles és Dublin-i kutatók jelentkeztek hasonló adatokkal.
Reméljük, hogy ez a lehetőség mindenképp hasznára válik a tudósoknak és az új mérések következtében több ismerettel gazdagodunk Földünkről. A megtisztult levegőnek természetesen örülünk, de reméljük, hogy az intézkedések elérik a legfőbb célt, a vírus mihamarabbi megfékezését.
Minden kedves olvasóknak teljes egészséget kívánunk!

Balogh Tamás

Forrás: https://edition.cnn.com/travel/article/himalayas-visible-lockdown-india-scli-intl/index.html
https://www.iqair.com/world-most-polluted-cities
https://edition.cnn.com/2020/04/02/world/coronavirus-earth-seismic-noise-scn-trnd/index.html